Ha az Amazonas esőerdeje Magyarországon lenne
Avagy szerinted hány év börtönbüntetést kapna hazánkban az elkövető? Egyáltalán szóba jöhet a szabadságvesztés?
A biodiverzitás, illetve egyáltalán az emberi élet szempontjából felbecsülhetetlen értékű (ős)erdők pusztulása tragédia. Sokan, sokféle szempontból elemezték már a kérdést, így jelen bejegyzés kizárólag (büntető)jogi nézőpontból vizsgálja meg az eseményeket.
A magyar Büntető Törvénykönyv szabályai
A hatályos Btk. több tényállását is megvalósíthatja egy erdőt felgyújtó személy (alapvetőn szándékától, az okozott károktól/séremektől függően), így többek között megvalósulhat:
a) környezetkárosítás
b) természetkárosítás
c) közveszély okozása
d) foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés
e) emberölés, vagy akár
f) terrorcselekmény is.
A fenti felsorlásból - többlet tényállási elemek hiányában - egy erdő felgyújtása esetén a környezetkárosítás ami mindenképpen megvalósul.
Környezetkárosítás
Aki a földet, a levegőt, a vizet, az élővilágot, valamint azok összetevőit jelentős mértékű szennyezéssel vagy más módon
bűntett miatt akár nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Amennyiben az erdők önértékei illetve az egész emberiség (és a teljes élővilág) létében betöltött kulcsszerepük illetve az általános erkölcsi előírások nem is lennének elegendőek, az akár 8 évig terjedő lehetséges szabadságvesztés büntetés fenyegetése (illetve ennek tudata (!), amihez akár jelen bejegyzés megosztásával is hozzájárulhatsz) talán képes éppen jó irányba billenteni valakit, akinek egy ilyen szörnyű tett megfordul a fejében.
Dr. Ecsedy Miklós ügyvéd
KERTVÁROSI IRODA: Budapest XVII. Ker. BELVÁROSI IRODA: Budapest VI. Ker. LEVELEZÉSI CÍM: 1660 Budapest, Pf.: 459. TEL: +36 (20) 211 - 7758 E-MAIL: ugyved@drecsedy.hu WEB: www.drecsedy.hu